Hakkımda

Fotoğrafım
Hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan; aynı zamanda insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebildiğini düşünen biri. Gülümseme ise hiçbir durumda yüzünden eksik etmediği bir davranışı. Mucizeleri bekleyen değil, onların peşinden koşan; mutluluğu ve huzuru yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan aynı kişi.

11 Mayıs 2011 Çarşamba

Mutluluk Kapınızda

Herkes tutturmuş bir mutluluk isteği, aldı başını gidiyor. 'Mutlu olmak istiyorum' diyenler ne istediklerini biliyorlar mı acaba? Mutlu olma kriterlerinin farkındalar mı? İyi hissetmek için ne bekliyorlar bu dünyadan böyle, senelerce erişemiyorlar?

Kundaktaki bir bebeğin altının temiz olması, etrafına neşe saçması ya da mışıl mışıl uyuması için yeterlidir. Daha başka beklentisi yoktur anne babasından. Dört beş yaşlarında bir çocuk, birkaç oyuncak sahibi olduğunda sevgiyle sarılır ailesine. Sokakta daha fazla kalabilme istediği dışında olağan şeyler beklemez. Peki yaşı biraz daha büyültsek öyle olur mu dersiniz? Hele ki bu devirde, her şeye sahip olma yaşı gün geçtikçe küçülürken. Ne mümkün ortaokula giden bir çocuğu memnun etmek, lisedeki gencin sınırlarını ailesinin sınırları ile örtüştürmek. Üniversiteye giden bireyden örnek vermeye bile gerek yok, her şeyin acısını çıkartırcasına hoyrat davranmak çekici gelir ona.

Ne gençlerin arzuları biter ne ailelerin endişeleri.  Baskıcı olmayan, ölçülü ailelerde durum farklıdır zaten, onlar konu dışı. Nesiller arası farklar büyüyor; bunun yanında çağ ilerledikçe beklentiler de büyüyor. Artık memnuniyet sınırı uç noktalarda. O kadar az insan var ki elindekiyle yetinebilen, çok şükür diyebilen. Bu sebepten dolayı mutsuz insan sayısı artıyor. Hoşnutsuzluk okunuyor gözlerden. ‘Aradığım sadece mutluluk’ diyor çoğu kişi; ama mutlu olmamak adına da özel bir çaba harcıyor sanki. Az olan sevindirmiyor, yüzleri somurtulmaktan kurtaramıyor.

Ben naçizane derim ki; küçücük detaylarla bile gülümsemeyi bırakmayın. Büyük beklentiler peşinde koştururken ıskaladığınız güzelliklere bir kere dönüp göz kırparsanız mutluluk elinizi tutmaya devam edecektir. Es geçmeyin …ları. 
Üç noktaların gizemi sizde.
Boşluğu doldurmak elinizde ;) 
Mutluluğa hoş geldin demek yok mu? 

19 yorum:

dalgaizleri dedi ki...

Mutsuz olmak iyidir. Mutluluğu anlamak için mutsuz olmak da gerekir. Devamlı iyi giden bir arabanın aksamı hakkında bilgimiz yoktur. Arada aksarsa onun nasıl işlediği hakkında fikir sahibi oluruz. Mutsuzluk özümüze giden bir yoldur.

Falan filan ...

BuRCu dedi ki...

Katılıyorum, mutluluğu anlamak için mutsuzluğu da yaşamak gerekir; fakat mutsuzluğu yeterince tatmış biri mutluluktan kaçarcasına hareket ettiğinde kendisine eziyet etmekten hoşlandığını düşünmeye başlıyorum. Örneğin; işleyişin farkına vardıktan sonra yeni bir arıza beklemek yersiz değil mi arabadan?

Mutsuzluk, mutlu anların kıymetinin bilinmesi için bize verilen güzel bir hediye, mutluluğu kalıcı hale getirebilelim diye. Bence...

İpek'ten dedi ki...

Canım benim, mümkün oldukça okuyorum ve çok beğeniyorum.
Çok güzel yazıyorsun. Gördükçe seninle gurur duyuyorum.
Ellerine sağlık.

BuRCu dedi ki...

Teşekkür ederim İpek ablacım. Beğenmiş olmana sevindim :)

Volkan DENİZ dedi ki...

Mutluluk anı yaşayıp tadını alabilme becerisidir. Mutlu olmak için mutlu olmayı! bekleyenler, hiç bir zaman mutlu olamazlar..
Sevgiler, güzel yazı..

BuRCu dedi ki...

Teşekkür ederim Volkan. Tanımlaman güzel, tadını alabildiğin nice anlara...

Nil dedi ki...

En umutsuz anda bile ufacık bir şeyden mutlu olunabiliyorsa umut vardır..Kesinlikle mutluluk kapımızda yani,çok haklısın :)
Ertelemeden,doyasıya,en berbat anda bile gülümsemeye çalışarak çekilebilir çoğu yaşam...

BuRCu dedi ki...

:) Gülümsemeye devam o halde. Yeri gelince ağlanmalı da elbette; ama mutluluk çok yakınken uzağa gitmeye gerek yok. Ne de olsa kapımızda… :)

Gürhan GÜLEZ dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
BuRCu dedi ki...

:) Mutluluk dolu bir yorum olmuş. Teşekkür ederim.

Volkan DENİZ dedi ki...

Ama ben sana yorum yazmış uzun uzun mutluluğu anlatmıştım :) Mutluluk yanıbaşında demiştim. peşinden gitme o seni bulur demiştim. Mutluluk için mutlu hissetmek yeter demiştim. Silinmiş.. Ama olsun senin mutluluğunu kimse silemesin gözlerinden..
Mutluluk gözlerde başlar çünkü.. :)

BuRCu dedi ki...

Blogger senin yorumunu kıskandı ondan sildi herhalde Volkan, geri gelir diye bekliyordum :)

Yazdığın yorum buydu:
"Mutluluk anı yaşayıp tadını alabilme becerisidir. Mutlu olmak için mutlu olmayı! bekleyenler, hiç bir zaman mutlu olamazlar..
Sevgiler, güzel yazı.."

Tanımlamanı beğenmiştim ben de :)
Tadını alabildiğin nice mutlu anlarına...

Volkan DENİZ dedi ki...

Güzel demişim :)
ama tad almanın çokda kolay olmayacağını söylememişim..
anı yaşayabildiğin değerlere...

BuRCu dedi ki...

Kolay ne var ki zaten :)
Teşekkürler...

Meyra dedi ki...

ben çevremde öyle insanlar tanıyorumki ufacık birşeyden sana değersiz gelen bişeyden bile çok mutlu olabiliyor..ama ben empati kurduğumda böyle durumlarda aynı mutluluğu hissetmiyorum..diyeceğim şu ki mutluluk kişinin hayata bakış açısıyla orantılı ama tek başına olmayan biz haz..bu arada yazını çok beğendim;)

BuRCu dedi ki...

Öncelikle teşekkür ederim ve hoş geldin Meyra :)

Hayat hem çok kısa hem çok uzun, bu yüzden olacak ki ağlamanın da gülmenin de hakkını vermek gerek. Bazen küçücük bir film repliğine hıçkıra hıçkıra ağlarsın bazen bir telefon gelir sevinçten ağzın kulaklarında gezersin.

Tek başına olmayan bir haz olmasına katılmadan edemeyeceğim, tekdüze bir yaşam çekilmez olurdu herhalde. Her şeyden biraz biraz olsun yaşamında, önce aynada kendine gülümsemekle başla bakalım işe yarayacak mı... ;)

by mutu dedi ki...

ben buna yorum yaptığımı hatırlıyorum yayınlamadın mı ? ne yazmıştım

BuRCu dedi ki...

Ben yorum kontrolü kullanmıyorum. Bu yazıyı yayınladığım dönemde bloggerda sorun vardı, yazılar yorumlar kaybolabiliyordu. Maillerimden baktım şimdi, göremedim :S

Benden kaynaklı bir şey olmadığını belirtir ve yeni yorumunu beklerim ;)

by mutu dedi ki...

yeni yorum :D tamam anladım açıklaman için teşekkürlerimi sunarım saygılar!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...