Hakkımda

Fotoğrafım
Hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan; aynı zamanda insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebildiğini düşünen biri. Gülümseme ise hiçbir durumda yüzünden eksik etmediği bir davranışı. Mucizeleri bekleyen değil, onların peşinden koşan; mutluluğu ve huzuru yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan aynı kişi.

14 Ağustos 2011 Pazar

Önemlidir Süreklilik

Kesintiye uğramayan, engellere takılmayan diye adlandırılır süreklilik. Devamlılığın sağlanabilmesini amaç edinir.
Sürekli olabilen bir durum daha sağlıklı görülür ve bir kesik oluştuğu anda duruma müdahale gerektirdiğinin sinyalleri algılanır.
Kesintisiz bir iletişim, kesintisiz bir hizmet, kesintisiz bir üretim, kesintisiz bir… Sürekli olması beklenen ve bu uğurda üzerine çalışılan çok konu vardır.
İstenilen noktaya ulaşmak mümkün olabilir; yalnız o noktaya ulaşmak kadar onu koruyabilmek de önemlidir. Koşulların sabit kalamayacağı hesaba katılarak çeşitli kontrol araçları ile sistem denetlenmelidir. Bu aşama, yapılması planlananların uygulamaya konulması kadar gereklidir.
Sürekliliği sağlanmış bir olayın daha ileriye gitmesi imkansız değildir. Her zaman bir üst sınır vardır. Üst sınırı yakalama girişimleri devam ederken mevcut durumun korunmasına özen gösterilmelidir.
İnsan yaşamı için böyle midir peki süreklilik? Biraz evet biraz hayır. Her duygunun sürekli olması istenmez mesela. Her duygu sürekli olamaz da zaten. Öte yandan bazı şeyler vardır ki sürekli hale geldiğinde bir anlam kazanır. Bir başka açıdan denetleme her zaman kolay değildir. Bir de her durumun daha ilersine ulaşmak istenmeyebilir. Parametreler, kısıtlar, amaçlar sadece sizin kontrolünüzde değildir. Belki de insanı, parçası olduğu diğer sistemlerden ayıran özel bir niteliktir bu.
Yapılabildiği kadarıyla ve olabilecek durumlarda süreklilik sağlanmaya çalışılmalıdır yaşamda. Süreklilik geldiğinde çelişki ve şüphe ortadan kaybolabilir; hatta sürekliliğin gösterilebildiği durumlarda güven kendisini tanıtabilir. Bunlara ek olarak kalıcılığın önü açılmış olabilir. Olur yani, olmayacak bir şey değil.

11 yorum:

Adsız dedi ki...

süreklilik deyince aklıma alışkanlıklar geliyor. bir de başarı ki bana göre başarılı olabilmenin altın kuralıdır süreklilik tabi kararlılık ile birlikte :)

BuRCu dedi ki...

Değişik bir şey çağrıştırmış sende. Alışkanlık olarak tanımlarsak olmaz diye düşünüyorum. Alışkanlıklara dönüşenler hata yapmaya meyilli noktaları beraberinde getirebilirler sanki.

Evet, başarı konusunda haklısın. Başka faktörler de var elbet; ancak söylediklerinin de hatırı sayılır :)

hemera-nyks dedi ki...

aynen süreklilik deyince benimde aklıma alışkanlıklar geldi sonuçta süreklilikle oluyorlar :D
-
hemera

BuRCu dedi ki...

Ne düşünerek yazdım ne gibi bir sonuç doğurdu :) Siz de haklısınız tabii. Farklı bir bakış açısı nihayetinde :)

GÖK-TÜRK dedi ki...

İnsan yorgun bir küheylandır.Menzile doğru giderken yorulacaktır ve arada durup soluklanması şarttır.Allah göstermeye bir anda çatlamak ta olasıdır.:)

BuRCu dedi ki...

O kadar da otomatiğe bağlamayalım insanı :) Ama benzetme yapacaksak illa, duraklarda istediği kadar dinlemekte özgürdür herhalde. Neticeye ulaşmaktan vazgeçmesin de :)

Volkan DENİZ dedi ki...

Önemlidir süreklilik. Artarak, büyüyerek, öğrenerek, taş üstüne taş koyarak sürekli olabiliyorsak önemlidir süreklilik. Yoksa sıkıcı olur sürekli aynı hizada yaşamak...

BuRCu dedi ki...

Sadece bunun için mi kullanılır yani? Bence biraz daha irdelenmeli davranışlar üzerine.

Volkan DENİZ dedi ki...

tamam o zaman.
aşkta süreklilik başlangıçta heyecan verir ama sonra monotona bağlanınca...
işte süreklilik başarıymış gibi görünür ama sonra yerinde sayan adam olmak sıkıverir.
tek bir işte süreklilik belkide başarının anahtarı olur. her türlü şartta pozitiflikte süreklilik. Ama polyannacılık oynanından değil :)

BuRCu dedi ki...

Aşktan da bahsetmek istemiyorum aslında :)
İnsanın kendi davranışları üzerine olsa mesela veya dışarıya hissettirdiği güven olsa ya da öz güven.

Dediğin gibi pozitiflikte süreklilik bile bir süre sonra sıkabilir :) Her şeyin bir dozu olması gerektiğini unutuyoruz tabii ki.

BuRCu dedi ki...

Hatalı bir yorum yazdığımı fark ettim :) Her şeyin bir dozu olması gerektiğini unutmuyoruz tabii ki diyecektim.

Bir de işte dediğin kısımda örneği kaçırmışım. İş yaşamından bahsetmişsin, tekrar okuyunca anladım. Söz konusu iş olunca kendini geliştirmede geri planda kaldığın anda gözünün yaşına bakılmayacağını biliyoruz. İş dersek haklısın; ama öğrenmede süreklilik dersek anlamı karşılamış olur belki.

Gibi gibi işte. Örnekler arttırılabilir. Misal bir fabrikanın üretimini düşünürsek, üretim hattında yapılan bir değişikliğin ya da iyileştirmenin sonuçları istenen gibi olduğunda onu sürekli sağlamak ve o duruma sistemi adapte etmek gerekir. Diğer yandan, yazıda söylediğim gibi insanlar için her duyguda her davranışta geçerli değil, olmaması da daha iyi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...