Hakkımda

Fotoğrafım
Hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan; aynı zamanda insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebildiğini düşünen biri. Gülümseme ise hiçbir durumda yüzünden eksik etmediği bir davranışı. Mucizeleri bekleyen değil, onların peşinden koşan; mutluluğu ve huzuru yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan aynı kişi.

2 Ağustos 2011 Salı

Başka Bir Tarif Bu

Olabildiğince sade bir adres tarif edeceğim sizlere. Hepimizin kullanabileceği, işimize yarabileceğini düşündüğüm ve hepimizin de az çok bildiği aslında.“İleride başkasına sorarsın.” geçiştirmeleri yok bu tarifte. “Kime sorsan gösterirler.” yalanı hele, hiç yok; çünkü insanlık(!) artık öylesine bencil ki sizin ‘o an’ı yakalamanızı istemeyebilirler. Adresi soran kişiye şaka yapıp kendince eğlendiğini sanan kişiler de yok bu güzergahta.
Kısacası geri dönüşe sebebiyet vermeyecek bir yolculuğa çıkışın başlangıcı yapılacak sadece. Bakın anlatıyorum, not alın bence. İlk iş olarak, derhal düşünce kuyusundan çıkıyorsunuz.
“Önce şöyle bir etrafa bakınayım, ne var ne yok, tehlike var mıdır” gibi söylentilere hiç takılıp kalmadan kuyudan uzaklaşmaya çalışın. İlk köşeden dönün hafif rahatlık sokağına. Orada biraz ilerleyin; ama düz gidin, sapmayın ara sokaklara, beklemeyin kuytu köşelerde.
Keşfe çıkmış edasıyla devam ederken yolculuğunuza, attığınız her adımın tadını çıkarın. Aldığınız nefesi hissederek verin dışarıya. Rutine bağlanmış bir faaliyet gibi olmasın bir sonraki nefes alışınız.
Siz şimdi rahatlığı her hücrenizde hissediyorsunuz diye gönlünüzden geçene ulaştığınızı sanmıyorsunuzdur umarım. Daha zamanı değil. Tam zırhlarınızı çıkarmaya yeltendiğiniz sırada bir bakmışsınız kötülükler caddesindesiniz. Hayatın kendisinin oyun olduğunu bildiğiniz halde onun size oyun oynadığını sanmaya başlayacağınız şekilde seyre devam etmek zorundasınız.
Bulunduğunuz cadde tehlikeli olsa da bu aşamaları geçmeniz gerektiğini bildiğinizden düşe kalka ilerleyeceksiniz. Başka çaresi yok. Bazen elinizden tutup kaldıran biri olacak bazen defalarca deneyerek kendiniz kalkacaksınız yerden. Bazen yürümek istemeyeceksiniz tekrar aynı yollarda, bazen ilk anki heyecanla devam edeceksiniz yola.
Temkinli olma mahallesine giriş yaptığınız zaman anlayacaksınız ki zırhlarınızı tamamen çıkarmak sizin için iyi olmayabilir. Yalnız, onları her zaman dışarıya göstermemek gerektiğini de hatırlatacaksınız kendinize. Burada yolculuğunuz keyif verici olma özelliğini yer yer geliştirecek. Ne kötülüklere ne iyiliklere sıkı sıkı tutunmamanız gerektiğini iyice öğreneceksiniz.  
Kendinizi aniden mutluluk durağındaki huzur köşesinde bulabilirsiniz. Yolu nasıl bulduğunuzu anlayamadan o noktadan uzaklaşabilirsiniz de. Bu yüzden, orada var olduğunuz sürece dolu dolu geçirmeye bakın dakikalarınızı. Her an kayıp gidecek gözüyle bakın o güzelliğe, tıpkı kötü havanın da her an dağılıp gitmesi gibi.
Düşünce kuyusuna düşerse yine yolunuz, telaş yapmayın lütfen. Daha nice mutluluk duraklarınız, huzur köşeleriniz olacak rahatlığın doruğunda olacağınız. Adresin hangi noktasında olursanız olun, hissetmeye çalışın. Esas değerli olan o. Hissedebilmek… 

15 yorum:

GÖK-TÜRK dedi ki...

Ne diyeyim ki ''Adresler sorarım kimseler oturmaz orda ; ve kimseler olmaz ben sordukça..'' :)

BuRCu dedi ki...

Bilemedim ben de şimdi ne diyeyim :)

"Her şey bir yalan gibi yandığı zaman...
Hani diyordu bir dağ köylüsü,
Hiçbir şey için geç değil."

Volkan DENİZ dedi ki...

Mutluluğa bu kadar temkinli yaklaşmak çok da mutlu etmez beni. Yakaladığım mutluluğu kaybetme korkusuyla da mutluluk hazzına ulaşamam ki..
En iyisi bırakalım temkinleri, korkuları çekelim kürekleri, yorulunca uzatır ayaklarımzı seyrederiz gökyüzünü. Bir yandan teknenin bordasına vuran dalga sesleri öte yandan gökyüzünün derinlemesine verdiği huzur. Yüzümüzde hafif bir tebessüm. Varmı daha mutlusu...
Sevgiler.. :)

GÖK-TÜRK dedi ki...

:))))))))) Büyüksün ! :D

BuRCu dedi ki...

Volkan, sabah sabah ne de güzel bir seçenek oldu :) Her şeye hazırlıklı olalım diyeceğim yerde karaya vursak da sorun yok diyebilirim.
Bol tebessümlü sevgiler, saygılar... :)

Göktürk, estağfurullah diyormuşum :D Büyükmüş o :))
Blogun aracılığıyla okumuştum.

Kısaca Fd dedi ki...

"Sabun köpüğü ile evlenmek" başlıklı bir yazı yazasım geldi.

BuRCu dedi ki...

Yazarsan sonunu merak ederek okuyacağıma emin olabilirsin. Köpük eriyecek mi? Kaybolduğunda nasıl bir duygu bırakacak arkasında? Bir de niye evlenmek?

crazywomanrosemary dedi ki...

mutluluk durakları,huzur köşeleri ..bayıldım yazına yahu..sende iç yloculuğunun adresi çok net..:))

Kısaca Fd dedi ki...

çünkü eğlenmek için değil evlenmek için. Ciddi yani. ileriye dönük. olmayacak bişeye bağlanmak gibi. sonsuza dek öyle kalacağına inanmak. gerçeği görememek. temiz sevmek.

BuRCu dedi ki...

CWRM, ne mutlu bana ki güzel hisler uyandırabilmişim sende.
Haklısın, adres çok net :)

Kısaca Fd, hem ciddi hem gerçeği görememek. Tam da temiz sevmenin sonuçları gibi. Yine de gerçeği görememek çelişkisini yazıya döküşünü bekliyorum. Olmayacak bir şeye bağlanmak ise bahsettiğin, gerçeği görmezden gelmek de olabilir aslında.

Lütfi MUTLUER dedi ki...

ne de güzel bir tarif bu, ne diyebilirimki başka...

BuRCu dedi ki...

Teşekkür ederim o zaman.
Keyifli akşamlar...

Lütfi MUTLUER dedi ki...

bende teşekkür ederim :)

Kısaca Fd dedi ki...

bir kelebeğin kaybedeceği ilk şey hayatıydı. Nereden çıkmıştı şimdi sabun köpüğüne aşık olmak.

BuRCu dedi ki...

İkisi de aynı bence Kısaca Fd. İkisi de yitip gidiyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...