Hakkımda

Fotoğrafım
Hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan; aynı zamanda insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebildiğini düşünen biri. Gülümseme ise hiçbir durumda yüzünden eksik etmediği bir davranışı. Mucizeleri bekleyen değil, onların peşinden koşan; mutluluğu ve huzuru yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan aynı kişi.

24 Temmuz 2011 Pazar

Ne Alırdınız?

Alternatif 1: Garson gelir, menüyü uzatır. Ya gider ya da başınızda bekler. Özenle hazırlanmış bir menüde gözleriniz gezinirken beraberinizdekilerin ne yiyeceğini veya içeceğini de sorarsınız. Kararınızı verir ve yapmış olduğunuz seçimin siparişini verirsiniz. Sonra bekleme eylemi devreye girer. Bu süre içerisinde genelde sohbet edilir.
Alternatif 2: Garson gelir, ne istediğinizi sorar. Elinde bir menüyle gelmediği için aslında o daha söze başlamadan aklınızdakini söylersiniz. Seçim yapabilmeniz için daha geniş bir menü sunulmamıştır. Bu yüzden fikir edinme aşamasında biraz eksiklik kalır. Yeni bir şey deneme girişiminde bulunmayabilirsiniz. Siparişin gelmesi için devreye giren bekleme süresinde sohbet edilir.  
Alternatif 3: İçeriye girdiniz anda yanınıza gelecek bir garson yoktur. Kasaya doğru gidersiniz ve istediğinizi alır, parasını öder ve geri dönersiniz. Kendi servisinizi kendiniz yaparsınız. Hizmet mutfak aşamasıyla sınırlıdır. Kasa önündeki sırada beklerken, verilen siparişin hazırlanması beklenirken, yemek yerken bol sohbet edilir.  
Alternatif 4: Malzemeleri almak, kullanmak, servise hazır hale getirmek ve sunmak; her şey size kalmıştır. Kullanılacak araç gereçler size ödünç verilir. Onları aldığınız gibi teslim etme sorumluluğunuz vardır. Sizden sonra gelecek kişileri düşünerek hareket etme burada daha fazladır. Hazırlık aşaması diğerlerine göre daha yorucudur; ancak eğlencesi daha bol olabilir.    
Nihai Son: Servisiniz bir şekilde yapılır. Tabağınızdaki yemekler sizin tercihlerinizdir. Onu afiyetle yemek de burun kıvırarak aç kalmak da yine sizin tercihinizdir. Seçimleriniz doğrultusunda genel bir faaliyeti gerçekleştirmek için tüm koşullar sağlanmış durumdadır.
Hayat da biraz böyle değil midir? Birden çok alternatifi bir arada tutan ve isteklerimize göre seçim yapmaya iten ve nihayetinde aynı sona ulaştıran…  
Hangi alternatifi yaşıyor olursanız olun tabağınızdakine razı olmakla mükellefsinizdir. Mızmızlanmadan karnınızı doyurmaya odaklanın ki tabağınızda gözü olan sizden önce kapmasın yemeklerinizi.  
Afiyet olsun ;) 

13 yorum:

Damla dedi ki...

Tabağımdakilerin tuzu fazla, etler de az pişmiş; değiştirebilme imkanım varsa değiştirmek isterim pek tabii :)))

BuRCu dedi ki...

Tepki göstermek en doğal hakkın bu durumda :) Fazla tuz ve pişmemiş bir yiyecek... Derhal yenisi gelmeli ya da bir çözüm bulunmalı. Bir yandan "buna da şükür" diyebilirsin ki belki bu durumda o yemek daha hoş gelebilir sana, belli mi olur?
İçecek verelim, ikram ;)

b3ngü dedi ki...

Şaşırdım. Hatta itiraf etmek gerekirse son zamanlarda beni en çok şaşırtan yazı buydu bile diyebilirim canım.
Ben komik bir son ya da garsonluk anısı falan beklerken, dikkatle okuduğum satırların aslında hayatımda karşımdaki seçenekler olduğunu görmek şahaneydi...
Çok beğendim işte... Hakkaten teşbihte hata olmaz dedikleri bu olsa gerek. Güzel benzetme, akılcı bir yazı ve harika bir son... En güzeli de mesaj... Elimizdekilerin değerini bilmeli, seçtiklerimizin sonuçlarına katlanmalı ve mutlak sona kadar mutlu olmalıyız (:

BuRCu dedi ki...

Çok teşekkürler bu güzel yorum için Bengü. İltifatın hakkında çok nazik olduğunu söyleyebiliyorum sadece :) Beğenmene sevindim.
Mesajı aldığına göre mutluluklarının yüreğini gülümseteceği nice günler diliyorum sana.

Adsız dedi ki...

yemeğe gitmiş misafir gibiyim o zaman ben hayatta.
umduğumu yiyemiyorum hep bulduğumla yetinmem gerekli
eh hep damak ve göz zevkime uygun şeyler olmadığı kesin.
aç kalmamak için...
hadi şifa niyetine bi kaşık daha :)

BuRCu dedi ki...

Hep hazır halde önüne konulmasını beklemeyeceksin demek ki :) Tamam itiraf ediyorum, kendimi haklı çıkartırcasına bir cümle yazmış oldum. Amacım genellikle "her şeyi devletten bekleme" şeklinde söylenen söze gönderme yapmaktı.

E hatır için bir kaşık daha o zaman :)

BuRCu dedi ki...

Bu arada dalga kıran iyi bir noktaya değinmiş oldun yorumunla, teşekkür etmeliyim. Her zaman birinci etken biz olmayabiliyoruz. Seçme işlemi için elimizden bir şey gelmediği durumlarda -kabuğu kırma aşamasında- bazen yardıma ihtiyaç duyuyoruz.

MAVİ TUTKU dedi ki...

Hayat=Tercih

BuRCu dedi ki...

Bence tam olarak böyle değil. Yani eşitlik koyabilecek kadar net ifadeler değiller, bence.
Hayat, daha çok 'şey' demek.

Volkan DENİZ dedi ki...

Hayat dedinmi, bir kaç alternatifle geçiştiremezsin. Üstüne bu kadar kafa patlatılmış bir süreçte sadece alternatifleriin arasından seçim yaparak yaşayabilseydik, bir anlık tat olurduk. Gerçi yaşamlarını o şekilde geçirenlerde vardır belki ama bence hayat bu kadar geçici algılanmamalı. Tabağımızdaki ile yetinmek, hayata çok dar bir çerçeveden bakıp yaratıcı ve girişimci olmamak, size dayatılanlarla idare etmek gibi birşey olur. Bu tip bir hayatta ancak ahırda ot bekleyen ve arada süt veren inek tarzı bir yaşam olur.. İnekler bile karınlarını doyurunca başlarını kaldırıp dışarıya bir bakarlar, biri kapıyı açsada dolaşsak diye..
sevgilerle Burcu.. Senin hayal gücün, senin yaşam gücündür...

BuRCu dedi ki...

Yine konuya farklı yerlerden baktığımız bir durumla karşı karşıyayız Volkan :)

Söylediklerinde çok haklısın. Açıklamaların doğrultusundaki yönden bakınca güzel bir eleştiri; ancak benim yazıya döktüğüm alternatifler hayattaki seçimlerimiz değildi.

Biz bu alternatifleri yaşarken seçim yapıyoruz, kısacası ne yiyeceğimizi seçiyoruz. Zaman zaman farklı alternatiflere dahil olabiliriz ve dahil olduğumuz o alternatif zaman dilimi içinde yapmış olduğumuz seçimler bizim düşüncelerimiz ve isteklerimizdir. Hatta o an için doğrularımızdır. Doğrularımızın yanlış olduğunu fark etmiş olsak bile yemeğin faturasını başkasına ödetemeyiz. 'Tabaktakilere razı olmak' zihniyeti de buradan geliyor.

İşin özü benim bahsettiğim alternatifler yaşama biçimleri. Daha farklıları da var tabii, ben sadece bunları ele alarak toparladım.

Hayal gücümüzün enerjisi tükenmesin.
Sevgiler Volkan.

b3ngü dedi ki...

Hayatımda "mutlulukların yüreğimi gülümsetmesi"ni dileyen insanlar varken mutsuz olabileceğimi pek sanmıyorum :) Ben de sana çok teşekkür ediyorum :)
Sevgiyle kal. İyi bak kendine. Hadi çok öperim :*

BuRCu dedi ki...

Sevgiyle kalalım, eksilmesin sevgilerimiz. Sevgi varsa içimizde daha güzel görmeye çabalayabiliriz.
Mutsuzluk geçici mutluluk kalıcı olsun ;)
Öpüyorum Bengü'cüm.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...