Hakkımda

Fotoğrafım
Hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan; aynı zamanda insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebildiğini düşünen biri. Gülümseme ise hiçbir durumda yüzünden eksik etmediği bir davranışı. Mucizeleri bekleyen değil, onların peşinden koşan; mutluluğu ve huzuru yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan aynı kişi.

5 Haziran 2011 Pazar

Bu Çark Böyle Dönüyor


Sevmek lazım bu hayatta, önce kendimizi sonra diğer kişileri. Sadece kişileri de değil aslında, sevebileceğimiz her şeyi sevmek lazım. Kimimiz ağaçları çiçekleri, kimimiz kuşları böcekleri, kimimiz denizi güneşi, kimimiz yağmuru geceyi, kimimiz kitabı, kimimiz interneti… Sevmekle başlayacak mücadele, sevdiğimiz için çabalayacağız çünkü.

Sevilmek lazım bu hayatta, önce kendimiz sonra ailemiz tarafından. Bu kadarla da bitmiyor ki; arkadaşlar, dostlar, diğer canlılar… Karşılık beklemeden sevmenin sonucu gerçekleşir bazen sevilmek, bazen de senin kontrolün dışında. Sevildiğin için daha güzel gözükecek dünya. Bir kuş kadar hafif olacaksın ayakların yere daha sağlam basarken.

Sevdik sevildik mi? Diyelim ki sadece seviyoruz, diyelim ki ikisi birden oluyor; hangisi olursa olsun umut devreye giriyor sonra. Umutsuz olmaz ki, yaşanmaz ki. Geleceğe dair bir umut olmalı ki yarına güzel uyanmak için sebebimiz olsun.  Umut olmalı ki belirsizliği ortadan kaldırabilmek için gücümüzü keşfedelim.

Keder girecek belki devreye. İstediğimiz gibi gitmeyecek belki işler. Hesaplarımız tutmayacak belki. Belki dediğime bakmayın illa ki olacak keder. Olmazsa sıkılırız zaten hep mutlu hep mutlu, nereye kadar. Başka hayatlara tanık olacağız, anlayacağız ki herkesin kendine göre bir kederi, aşmaya çalıştığı üzüntüsü, toparlamaya çalıştığı kırgınlıkları var.

Güce güç katma aşamasında devreye gözyaşı girecek bazen. Pes ediyorum derken bir bakmışız üstesinden gelmişiz. Bazen sevinçten bazen üzüntüden ağlayacağız. Kimi zaman o gözyaşlarının sonu kocaman bir gülücük olacak. Bazen gözyaşlarını kimse görmesin isteyecek, bazen ise onları silecek birini arayacaksın yanı başında.

En sona ne kaldı? Tümünün toplamı değil; ama en gereklisi. Huzurun vazgeçilmez arkadaşı. Evet evet, mutluluk. O olmazsa nasıl yaşanır olacak ki günlerimiz? Nasıl katlanırız yere düşmelerimize, sonunda mutluluk olmazsa? Yerden kalktığımızda yürümeye hatta koşmaya nasıl devam ederiz, mutluluğa ulaşacağımızı bilmez bu düşünceye inanmazsak?

Bu bir kısır döngü; ama sonuca varılamayanlardan değil. Elde edilenler kar, edilemeyenler bazen ulaşılmayı bekleyecek bazen geçmişte kalacak hayal. Kazanılanların hepsi bizim birer parçamız. Bazı duygular yitip giderken bazıları yeniden doğacak. Bu sayede hangi duygunun ne anlama geldiğini daha iyi anlayacak, var olanların kıymetini bileceğiz.

Çarkı döndüren biziz. Çarkın nasıl döndüğünü kabullenmekte tüm marifet. 

19 yorum:

GÖK-TÜRK dedi ki...

Candan Ablamızın da dediği gibi : Sevdim sevilmedim,seveni sevemedim,canımdan böyle bezdim aman ! :)

BuRCu dedi ki...

E o zaman hemen devam eder kendisi:
Cehennem de cennetin de sensin düşünme, ona buna bulunacak bahane yok yooooooooooook yooooooooooooook yooooooooook :)))

limbolin dedi ki...

bence benim için yazıldı bu:P umut zor şey ama... benim çark keder ve gözyaşında takılı kalacak gibi...

BuRCu dedi ki...

Hepimizin çarkının temelinde bunlar var, eksik fazla biz ayarlıyoruz artık bir şeyler :)

Umutsuz olmaz ama limbolin. Keder ve gözyaşı geldiği gibi gitmeyi de bilecektir, sen yön vereceksin. Sen çağıracaksın mutluluğu, huzuru.

googhan dedi ki...

mimin var. çarkı döndürmeye devam etmeye çağırıyorum seni

BuRCu dedi ki...

Çarkı döndürmek lazım öyleyse.
Cevaplayacağım.

otsumimar dedi ki...

mimlendin :)

BuRCu dedi ki...

googhan ile aynı konularda mimlemişsin otsumimar. Aynı anda cevaplayacağım iyi oldu :)

Adsız dedi ki...

önemli olan bir şekilde sistemin çalışmaya devam etmesi, tabi bu bütün dişlilerin çalışmasına bağlı. benim çarklardan bir kaçı durduğu için sistem çalışmıyor şu anda, iyi bir bakıma ihtiyaç var, ama kim uğraşacak şimdi. hayat böyle de devam ediyor nasıl olsa.

Marilyn Curie dedi ki...

çark şemasını çok begendim : )

BuRCu dedi ki...

hayalhanem, hayat böyle devam ediyor gibi gözükse de eksik kalıyor bazı yerler. Eğer önemli olan sistemin bir şekilde çalışıyor olması diye düşünürsek yazık etmiş olmaz mıyız sence kendimize?

Bakım işi zor gerçekten, ona değinmemişim. Belki sonra dökülür onlar da yazıya. Aslında periyodik bakımı atlamasak arızi bakımlara ihtiyaç duymayabiliriz :)

Marilyn Curie, teşekkür ederim :) Ben yaptım :D

Zıvanasız dedi ki...

İçine doğduğumuz koşullar da çok belirleyici. Hatta çarkların adını bile bunlar belirliyor. Sonradan bir kaç çarkın yerini değiştirebildikse ne ala, işte o zaman mutlu bile olamasak hiç bir şey yapmadık da demiş olmayız.

İşte huzur denilen şey de sanırım bu olsa gerek. Çaba göstermiş olmanın öbür adı...

Şerife dedi ki...

burcu yazın öyle güzel bir enerji vermiş ki okuduktan sonra düşündümde sevdiğim ama kıymetini bilmediğim çok şey var
mutlu haftalar diliyorum sana sevdiklerine

dalgaizleri dedi ki...

Candan ablamızın dediği gibi (yine) :)) " http://www.youtube.com/watch?v=_lVZpryl1RI&feature=related "

Sevgi dolu bir yazı olmuş , çok sevdim ;)

BuRCu dedi ki...

Zıvanasız, katkından dolayı teşekkür ederim. Haklısın, koşullarımız da önemli ve bir takım değişiklikleri yapmak yine bize kalıyor. Ne güzel söylemişsin, çaba göstermişsek içimiz rahat olur en azından.

Şerife, çok sağolun. Beğenmenize sevindim. Size ve sevdiklerinize de keyifli haftalar diliyorum.

Burak, şarkı tam yerinde oldu gerçekten. Çok teşekkürler. Her şeye rağmen yaşamak güzel ;) Yazıyı sevdiysen ne mutlu bana :)

1i yok mu? dedi ki...

HAyatı çok iyi özetlemişsin. Gerçekten düşünüldüğünde hem geniş kapsamlı, hem de birbirini tamamlayan.

Ayrıca diğer yazılarını okudum. Yazıların tam hoşuma giden tarzda, kısa ve öz. İzin verirseni sanırım takipçiniz olacağım.. :)

BuRCu dedi ki...

Çok teşekkür ederim övgüler içim :)

İzine gerek yok, yazabildiğim sürece okuyabilirsiniz ;)

Volkan DENİZ dedi ki...

Sevilmişlik olmadan sevmiş olmayı umut eden, mutlulukla kederi karıştırıp gereksiz gözyaşına boğulur.. :)
sevgiler...

BuRCu dedi ki...

O gözyaşları da sevinçten olsun :)
Sevgiler seninle olsun Volkan.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...