Hakkımda

Fotoğrafım
Hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan; aynı zamanda insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebildiğini düşünen biri. Gülümseme ise hiçbir durumda yüzünden eksik etmediği bir davranışı. Mucizeleri bekleyen değil, onların peşinden koşan; mutluluğu ve huzuru yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan aynı kişi.

17 Haziran 2011 Cuma

Bakım Şart

Yakın zamanda çarkın nasıl döndüğüne dair düşüncelerimi paylaşmıştım. Kendimce yorumladığım konu işte burada: Bu Çark Böyle Dönüyor

O yazıda dikkate almadığım bir konu var şimdi sırada: Bakım. Çarklar dönüyor dönmesine; ama sekteye uğrayan dişleri de görmezden gelemeyiz. Bu yüzden bakım oldukça önemli bir konu çarklarımız için.

Bakım çok çeşitli olmakla beraber, iyi planlanma gerektiren bir süreçtir. Muayene ile başlayan faaliyetler dizini dört farklı tip bakım ile devam eder. Normal şartlarda bunlardan birini tercih edebileceğiniz gibi karmasının uygulanması tavsiye edilir.

Muayene, ara sıra hepimizin yapması gereken bir faaliyettir. Sistemimizdeki çarkların çalışmalarının kontrol edilmesini kapsayan bu işlem, kendimizi irdelememiz ve yapacaklarımızı belirlememiz için bize yol gösterici olacaktır. Bu işlemi yapabilecek kişi en başta kendimiz, sonrasında düşüncelerini önemsediğimiz bir başkasıdır.

Tamir bakım, çarklarımızda bir arıza tespit ettiğimiz takdirde devreye aldığımız bir faaliyettir. Arızi bakım olarak da isimlendirilen bu faaliyette temel mantık, arıza olduktan sonra onarımın gerçekleştirilmesi prensibine dayanır. Bu işlem tipinin hayatımızdaki yeri üzerine biraz düşünülmelidir. Arıza çıktıktan sonra müdahale etmek maddi manevi kayıplara sebep olabilir.

Normal periyodik bakım, daha önceden belirlediğimiz aralıklarla gerçekleştirilen faaliyettir. Bu periyotları sistemimize göre kendimiz tayin etmeliyiz. Üç aylık ya da altı aylık olabilir. Yine önceden yazmış olduğum bir yazı var ki bu aşamayı içerisinde barındırıyor. İşte burada: Çöpe Müdahale

Koruyucu bakım, muayenelerin sonuçlarının analizi ile uygulamaya alınan bir faaliyettir. Burada esas olan analizde kullanılan verilerin güvenilirliğidir. Bu sayede öngördüğümüz sürelerde bakımı gerçekleştirmek yerinde olacaktır.

Kestirimci bakım, diğerlerinin içinde en gelişmiş faaliyettir. Sistem çalışırken bir program analizi gerçekleştirir ve anlık değerlerin izlenmesi yolu ile kullanılan yöntemler sayesinde bakım yapılacak duruma karar verilir. Hayatlarımızı sistem olarak düşündüğümüz bu yazı için program olarak isimlendirdiğimiz kendimiz dışındaki herhangi biridir. Sistemimizi tanıyan, analiz edebilen, sonuçları yorumlayabilen ve tespitleri yerinde olan biri…

Faaliyetlerin her birini zaman zaman kullanmamız gerekebilir; hatta gereklidir de. Bakım yönetimi bilimsel açıdan daha derinine incelenmesi muhtemel bir konudur. Burada sadece döndürdüğümüz çarklarımıza uyarlayabileceğimiz kısmıyla bahsetmeye çalıştım.

Kapanışı atasözlerimizden biri ile yapalım. “Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.” 

5 yorum:

zıvanasız dedi ki...

Sabah yüzümü yıkarken aynaya bir baktım da aklıma ilk gelen cümle oldu bu: bakım şart! :)

Düşündüm de araba alırken birilerine götürür gösteririz kazıklanmayalım diye. Bakımlı araba da şart tabii. Eh peki arkadaş seçerken, gel arkadaş seni önce bi psikoloğa götürüp gösterecem, beğenirsem arkadaşım olabilirsin desek ya da böyle bir zorunuluk olsa. Huyu suyu derdi tasası şudur, arkadaş olmaya uygundur gibi bi ehliyet ya da zorunluluk olsa mesela.

Bu huyun suyun dışına çıkıp bize yamuk yaptığında ehliyetine 6 ay el konsa?

İki senede bir periyodik akli muayeneye tabi olsak hepimiz.

Bakış şart evet, şart şart:))

zıvanasız dedi ki...

Baktım da sondaki bakış, bakım olacak. Bakış değil bakım şart:))

BuRCu dedi ki...

Biz önce kendi bakımımızı yapalım da karşımıza çıkacakların bakımı köşede duradursun :)
Herkes kendi bakımını yaparsa sorun olmaz gerçi, bir de öyle bir gerçeği var bu durumun.

Farklı bir açıdan bakmışsınız. Zaman zaman ehliyetine el koyduklarımız oluyor aslında.
Bakış da bakım da şart diyelim o halde :) Aynaya bakınca akla gelmesine sevindim

Adsız dedi ki...

iyi güzel de kim uğraşacak bu bakım işiyle. dışardan birine yaptırsak olur mu? :)

BuRCu dedi ki...

Muayene ve kestirimci bakım faaliyetleri için dışarıdan destek alabilirsin tabii :) Kişi seçimine dikkat yalnız.

Zaten arızi bakımı azaltabildikleri takdirde -istisnalar dışında- sorun oluşmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...