Hakkımda

Fotoğrafım
Hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşayan; aynı zamanda insan olmanın gerekliliklerini yerine getirebildiğini düşünen biri. Gülümseme ise hiçbir durumda yüzünden eksik etmediği bir davranışı. Mucizeleri bekleyen değil, onların peşinden koşan; mutluluğu ve huzuru yakalamak için elinden gelen her şeyi yapan aynı kişi.

26 Haziran 2011 Pazar

Soruncul \ Çözümcül

Pek çok yerde okumuş, duymuşuzdur insanların soruna veya çözüme odaklandıklarını. Herkes ikisinden birini sahiplenerek yaşamını devam ettirir. Bu özelliklerimizin doğuştan gelip gelmediği konusunda bilgim de fikrim de yok. Gözlemlediğim kişilere göre farklılık gösteren bir düşüncem var bu konuda.

Soruna veya çözüme odaklanan demiştik değil mi? Bir bakıma sorun odaklı ya da çözüm odaklı, başka bir deyişle sorunun parçası olan ya da çözümün parçası olan…  Ben soruncul veya çözümcül diyeyim bir de.

Bazı kişiler olayların içinden sorunları görüp çıkarır meydana, sürekli yakınır, sorun yığınından oluşan yemeği ısıtır ısıtır önünüze koyar, sadece kendisinin değil sizlerin de içini karartır. Bu davranışları sergilerken farkındalar mıdır acaba? Öyle kişiler var ki türlü türlü sorunla gelebilirler karşınıza, bu kişilerin yaptıklarının farkında olduklarını düşünemiyorum.

Çözüm yolu bulmaya çalışan kişiler ise sorunu anlamaya zaman harcarlar; fakat asıl amaçları sorunu yok etmektir. Sorunun ne olduğunu bildikleri andan itibaren sorunu çok fazla dillendirme gereği duymazlar. Bilirler ki asıl mesele sorunu abartıp büyütmek değil, çıkışı görebilmektir.
Sorunun içerisinde kendine iyice yer edinen ve belki de sorunlarla beslenen kişiler mutsuzluktan dem vururlar. Hayatın onlara verdiklerinin yeterli olmadığını söylerler. Küs olurlar her şeye, en başta kendilerine. Soruncul olarak isimlendirdiğim bu kişiler sorun yaratmada da ustadırlar. Sorun ile bütünleşir sorun olma yolunda ilerlerler. Felaket habercisi edasında çözüm arayan kişilere de sorunun kendisinden bahseder dururlar.

Sorunu benimsemiş ve aynı zamanda çözüm arayışı içerisinde olan kişiler ellerinden geleni yapmış olmanın verdiği bir rahatlıkla yaşarlar. Beklentilere girmeden önce almaya denemeyi seçerler. Ne kendilerini ne bizleri hayattan bezdirmezler. Umutsuzluğa kapıldıkları anlar da vardır elbet; ama umutsuzluklarından kurtulmaları gerektiğinin de bilincindedirler. Çözümcül olarak bahsettiğim bu kişiler diğerlerine göre daha soğukkanlıdır. Panik durumlarına pek sebebiyet vermezler.

Soruncul olan kişilerin mutsuzlukları kalıcı gibidir. Çözümcül olan kişilerin mutsuzlukları ise her an mutluluğa dönüşebilir niteliktedir. Her şeyin bizim neyi ne kadar doldurabildiğimize bağlı olduğunu kanıtlar nitelikteki bu seçeneklerden hangisini sahipleneceğimizi tekrar düşünmekte yarar vardır, kim bilir.       

16 yorum:

ÖZGÜR dedi ki...

Bence ilk adım bir sorun olduğunu kabul etmek.Köprünün hangi tarafında olacağına karar vermek, ikinci adım.Ben; büyük sorunlarını yıllarca görmezden gelerek bir kör gibi yaşayan, sorununu bir kalkan gibi kullanarak insanlardan kaçan nicelerini gördüm.Ama; sorarsan ki hangi yakadansın diye; başa gelene kadar bilinmeyeceğini bilirim yalnızca. Bir de; hayatımda istemediğim türleri var ki; onlar: başkalarının sorunlarıyla beslenir, köprünün sularında yüzerler...

BuRCu dedi ki...

Haklısınız, o ilk adım gözardı edilemeyecek kadar önem taşıyor. Başkalarının sorunlarından, acılarından beslenerek yaşamaya çalışanlar bizden uzak olur umarım.

Yorumunuzla yapmış olduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ederim.

GÖK-TÜRK dedi ki...

Dediğin gibi en iyisi çöüzmcül olmak.Sorunu görmek,anlamak,çözüm için caba harcamak...Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır elbet...

Volkan DENİZ dedi ki...

Zor bir mesele. Ama büyük firmalardaki yöneticiler işi çözmüş. Şöyle demişler.
"Eğer bir sorun getiriyorsan, çözüm teklifin de hazır olsun. Aksi takdirde o sorunun bir parçası olursun."
Bana göre saçmalayıp işin kolayına kaçmışlar. Sorunlar çözülmek içindir ve birileri o sorunları çözmek için çalışıyordur. Yoksa yaşanan her soruna kendimizce çözüm bulmaya çalışsak ortalık sorunlu adamdan geçilmez.
Çözümcül olanlar aldıkları bu yükten kurttulamayıp kendilerini hep haklı görme durumunda debelenirler. biri haksızsın derse, tahammülsüzlükleri tavan yapar.
Evet Burcu sorun olmamak için sorunlu olmamak lazım. Onun içinde nerde yaşamak lazım onu bilmiyorum.. :)
sevgiler...

Adsız dedi ki...

eğer muhatabımız soruna odaklanmışsa bizim çözüm için tarafgir olmamız yeterli olmuyor bazen. senin de dediğin gibi elinden geleni yapmış olmanın verdiği bir rahatlık olabilir belki. ama problem hala orta yerde duruyorsa, bizim tek başımıza çözüm yanlısı olmamız neyi değiştirir ki..

BuRCu dedi ki...

Göktürk, evet mutlaka bir çözüm vardır. Bulamıyorsak, başaramıyorsak da yardım alırız. Sorunların altında ezilip kalmaktan iyidir sanırım.

Volkan, haklısın. Aslında herkes sorunlarla karşılaşabilir; fakat sorunu irdeleyip durmak ona fazla anlam yüklemek yıpratır. Bence de herkes sorunu kendisi çözemez; ama bu demek değildir ki çözemedikleri için çözebilecek kişilerin kafasını allak bullak etsinler. 'Ben tek başıma buna muhakkak çözüm bulurum destek aramaya gerek duymam' diyenler de en az sorunlara odaklanıp kalanlar kadar yıpranırlar, bence.

Sorunlu olmayı abartmayı seven yoğun bir kalabalık olduğunu varsayarsak öyle bir yer imkansız mı acaba :)

kancule, bu da başka bir sorun oluşturuyor ne yazık ki. Çok haklısın, karşımızdakinin tutumu da çok önemli. Problemin ortada duruyor olmasını hala söylenmeyi sürdüren birine karşılık olarak iki seçenek çıkıyor ortaya: bezginlik sonucu boşvermişlik ve mücadeleye devam etme inatçılığı.

Adsız dedi ki...

karşımızdaki de bizimle aynı oranda inat ederse vay halimize:)

BuRCu dedi ki...

Biz boşvermişlik yerine mücadeleyi seçmişsek elbet onu inadımızla da yeneriz :) Savaşa döndürmüş gibi gözüküyoruz; sorunları hatırlatıp durmaktan vazgeçsinler, değil mi? :)

Adsız dedi ki...

:)e öyle tabi. belli ki inatçı bir tabiatın var senin de.
rahat ol Burcu kimse direnemez sana:)

BuRCu dedi ki...

Karşımızdaki ile ilgili senaryoyu başlatarak sen körükledin ama beni :) Eminim ki sen de ipin ucunu bırakmayı seçmeyenlerdensin.

Meyra dedi ki...

zaten her sorun çözüm odaklı değilmidir,öyleyse önemli olan çözümcü olmak bence doğru yolu saptayıp emin adımlarda sonuca ulaşmak..ama ne kadar yapabiliyoruz hayyatta tartışılır,kişiye göre değişen olması gereken en önemli meziyet bence:)

BuRCu dedi ki...

Her sorun çözüm odaklıdır, öyle olmalıdır; fakat bazı kişiler sorunları daha çok seviyor, üretilen çözümlere kayıtsız kalıyor.

Doğru diyorsun Meyra, önemli bir meziyet :) Görmezden gelmek ya da varlığında boğulmak hoş olmuyor.

Mümkün olduğunca, sorunları çözümlere kavuşturabildiğimiz nice günlere :)

Asli :) dedi ki...

Çözümcül bir insan olduğum için kendimle gurur duyuyorum. Mutluluk kaynağı gibiyim :P :D

BuRCu dedi ki...

Her insan ara sıra soruncul oluyordur bence Aslı. Genele bakıyoruz tabii :)

Deniz dedi ki...

Güzel bir blog:) ben de sizi kendi bloğuma beklerim:)
www.LensMarket.Com

BuRCu dedi ki...

Teşekkür ederim :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...